Should have done the toothpaste math!

I got this toothpaste squeezer on a whim because I like gadgets. It costs $9.99 – Only now doing the math on that. Rounding up because Teresa does most of the shopping and does not even look at grocery prices as far as I know, say 30 cents an ounce.

The catch is, even with three people sharing the tube, a seven ounce tube would have 350 brushings in it, using 6 a day, that’s around two months. I reckon this device would rescue a quarter’s worth of toothpaste on each tube, that’s $1.50 a year. So it will break even at about six and a half years.

That’s assuming it doesn’t go missing- Teresa said it would be handy to make crinkly paper(?)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.